Fotovoltaika-zkratky a pojmy
PERC - Passivated Emitter and Rear Cell je nová technologie, která dokáže vyrobit více energie na menší ploše. Na pohled není viditelný rozdíl mezi konvenčními solárními články a články s technologií PERC. Další vrstva PERC uvnitř panelu zajišťuje, že elektrony na zadní straně článku nemohou uniknout. Světelné vlny, které ještě nevytvořily elektrony, se vrátí do těla solárních článků. Technologie PERC zvyšuje efektivnost panelu, což je patrné zejména za špatných světelných podmínek. Např. za soumraku je znatelné zvýšení výkonu až 10 Wp za standardních testovacích podmínek.
PID - Potential Induced Degradation. Technicky se jedná o mezivrstvovou polarizaci vedoucí až k nevratné degradaci křemíku ve fotovoltaických panelech vlivem rozdílu potenciálů vůči zemi. PID způsobuje nevhodnou polarizaci nábojů FV článku, v jejímž důsledku článek není schopen dodávat elektrický proud. K tomuto jevu dochází nejdříve zpravidla na panelech, které jsou nejblíže u záporného pólu stringu. Zde se potenciál (napětí vůči zemi) FV článků podle délky stringu a typu používaného střídače obvykle pohybuje mezi −200 V až −450 V. Rám FV panelů má ale naproti tomu potenciál 0 V, protože z bezpečnostních důvodů musí být uzemněný. Kvůli tomuto elektrickému napětí mezi FV články a rámem se může stát, že se z materiálů použitých ve FV panelu uvolní elektrony a stečou přes uzemněný rám. To za sebou zanechá náboj (polarizaci), který může nevýhodným způsobem pozměnit charakteristickou křivku FV článků.
S rostoucím rozdílem potenciálů přitom roste úměrně i riziko vzniku degradace křemíku a ztráta výkonnosti panelů. Čím více je tedy více v sérii zapojených modulů ve stringu, tím je riziko degradace a výsledný úbytek výkonnosti vyšší. Největší poškození je tedy pozorovatelné nejdříve na posledním panelu na záporném konci stringu. Čím déle PID působí, tím více postupuje poškození na další panely směrem ke kladnému konci stringu. Kromě délky stringu jsou dalšími faktory, zvyšující riziko šíření PID, především kvalita použitých materiálů při výrobě panelů a klimatické podmínky - teplo a vlhkost. PID se většinou začíná projevovat po 2 až 4 letech fungování FV elektrárny. Je proto vhodné mít pro každý string (do série zapojený řetězec FV panelů) v zásobě zakoupený a uskladněný minimálně ještě jeden panel stejného typu pro budoucí výměnu za ten poslední u záporného pólu, který postupně degraduje PIDem.
Bi-facial - neboli oboustranné FV články/panely vyrábějí solární energii z obou stran panelu. Zatímco tradiční neprůhledné zadní strany panelů jsou monofaciální (zadní strana panelu je většinou bílá), bifaciální moduly odhalují přední i zadní stranu solárních článků. Tato vyváženost systému také snižuje náklady, díky tomu lze z bifaciálních modulů vyrobit více energie při stejné ploše. Pokud jsou bifaciální moduly instalovány na vysoce reflexní povrch (jako je např. světlá střecha nebo povrch země), lze dosáhnout až 30% nárůstu výroby energie a to jen díky dodatečnému výkonu generovaného ze zadní strany panelu.
Half-Cut, Half-Cell (HC) - FV panely s půlenými články mají stejné rozměry jako klasické solární panely ale místo tradičních 60 nebo 72 článků jsou osazeny 120 nebo 144 půlenými články. Technologie HC umožňuje zisk maximálního množství solární energie i když je modul částečně zastíněn. Inteligentní propojení článků udržitelným způsobem snižuje provozní teplotu modulu a tím přispívá k dlouhé životnosti fotovoltaického systému. Jednotlivé devítisběrnicové (9BB) HC články rozšiřují světlo-absorbční plochu a maximalizují výkon modulu i při difúzním světle (vysoká míra oblačnosti), což je činí ideálními pro instalace, kde je třeba maximálního výkonu na omezeném prostoru.
STC (Standard Test Conditions) - hodnoty vztažené k testování v laboratoři. Tyto hodnoty uvádějí všichni výrobci na prvním místě v tabulkách parametrů panelů. Jedná se o maximální hodnoty dosažitelné za ideálních podmínek.
NOCT (Normal Operating Cell Temperature) - hodnoty vztažené k reálným instalačním podmínkám. Tyto hodnoty jsou v průměru o 20% nižší než hodnoty STC.